Holštýn

Černobílé, ale i redové princezny jsou naší srdeční záležitostí. 

Mezníkem holštýnské éry se stala návštěva holandských farem v květnu 2015. Zájezd organizovala firma Gensemex společně s holandským Semexem. Navštívili jsme farmy plné kvalitních krav, ale zcela nás zasáhla zastávka poslední - farma Bons Holstein v majetku rodiny Nica Bonse v Ottolandu. Po ukončení poutavé excurse a přehlídky impozantních zvířat jsme byli pozváni na kávu do galerie kravských ocenění. Zrak přecházel z takového lesku slávy. Během diskuze padl dotaz na embryotransfer. Nico nám ukázal nabídku embryí a ceník. V obojím případě nám spadla brada, v prvním nad vynikající kvalitou, v druhém nad cenami. Ale jedna kombinace nás zaujala nad jiné. Byla to embrya od věhlasné krávy KOBY 191 s býky v heterospermii sexovaný Atwood/Goldwyn. Šli jsme do toho a dnes už víme, že jsme dobře udělali. 8 embryí putovalo do Příkosické a.s., kde byly pro nás připraveny červeno(!)strakaté jalovice jako příjemkyně a po 9 měsících očekávání se narodily čtyři jalovičky. Úžasný výsledek hlavně díky dalšímu ředitelskému kamarádovi, ing. Davidovi Hruškovi, nejlepšímu to konateli ET u nás. Taky musíme pochválit “příkosický” odchov telat, jalovičky byly po 2 měsících mléčné výživy odstaveny ve velmi dobrém zdravotním stavu a optimální kondici. Záhada heterospermie byla objasněna stanovením DNA, všechny čtyři holky mají za tatínka Atwooda. Pak už následoval jejich přesun do stáje na lanškrounské zemědělce.


Poprvé se jalovičky Mirin Koba 1 CZ490631932, Mirin Koba 2 CZ490632932, Mirin Koba 3 516201932, Mirin Koba 4 CZ490634932 představily veřejnosti na Dni školy v květnu 2017 v Lanškrouně a pak následoval Národní holštýnský šampionát Brno 2017. Role rozhodčího se ujal náš “starý známý” Nico Bons (vždy, když jsme se potkali ať už ve Zwolli, Herningu nebo Colmaru byl velmi happy, že nás vidí). Následovala nesoutěžní přehlídka jaloviček voděných studenty z Lanškrouna. Byly to naše 4 Koby, což Nico nevěděl. Velmi je chválil, rozplýval se nad jejich kvalitou. No a pak jsme mu řekli, že to jsou “jeho děti”. Byl velmi potěšený, stále se po nich díval a fotil si je. Po výstavě nám Els Korsten udělala společné foto.

Bons-Holsteins KOBA 191 (otec Jasper), EX-94
            5.01 305d 13.165kgM 3.8%F 3.5%P           
            8.01 305d 13.355kgM 4.2%F 3.8%P
Grand Champion HHH-Show '16
5th in class of European show Colmar '16
3rd in class of Swiss Expo '15
Grand Champion National NRM-Show '14
Reserve Intermediate Champion HHH Show '13
Grand Champion International Show Libramont '13

Mirin Koba 1 ET
Mirin Koba 1 ET
Mirin Koba 3 ET
Mirin Koba 3 ET
Mirin Koba 2 ET
Mirin Koba 2 ET
Mirin Koba 4 ET
Mirin Koba 4 ET
Mirin Koba 3 ET na aukci v Lanškrouně
Mirin Koba 3 ET na aukci v Lanškrouně

Každoroční holštýnský šampionát se 4. října 2018 konal tentokrát v Lysé nad Labem. Naše dvě Koby, v této době jako obrovské vysokobřezí jalovice se opět zúčastnily nesoutěžně, tentokrát jako figurantky v ukázce fittingu. Judgem na šampionátu byl dánský chovatel a mezinárodní rozhodčí Niels Erik Haar. Jaké bylo naše překvapení, když za náma po soutěži přišel a začal se na tyto jalovice vyptávat, že o nich už slyšel od Nica Bonse a proč nesoutěžily a jestli se s nimi může vyfotit. Byla to pro nás obrovská pocta. Takže nakonec jsme si odvezli pro nás vysoké ocenění a hřejivý pocit v srdci.

Koncem roku 2017 a počátkem roku 2018 byl u Koby 1, 2, a 3 proveden výplach embryí. Koba 4 embrya dát nechtěla. Zamraženo bylo celkem 19 embryí s býky Solomon, Unix a Secretariat a putovala do zemědělských podniků ZD Krásná Hora nad Vltavou a 1. zemědělské a.s. Chorušice.
12. května 2018 se uskutečnil již tradiční Den školy v Lanškrouně. Velmi zdařilá akce, početná veřejnost, přítomnost hejtmana a k tomu aukce plemenných zvířat. Po delším uvážení jsme se rozhodli, že Mirin Kobu 3 a 4 nabídneme do této aukce. Mirin Koba 3 byla vydražena panem ing. Radkem Cihlářem z Milošovic a Mirin Koba 4 putovala k paní ing. Ludmile Jindrové do Lipanovic.

Mirin Koba 1
Mirin Koba 1
Mirin Koba 2
Mirin Koba 2