Brown Swiss

Mirin Stella
Mirin Stella

Brauny, Braunky, Brownswissky, Bruny, Braunvieh
zkrátka hnědá kravská krása. Pasou se, kde oko dohlédne a jedinečný zvuk jejich zvonů se nese do dálky. Po dvou návštěvách Švýcarska a výstavách v Německu jsme se zajeli podívat na aukční trh do německé Schwabenhalle v Buchloe (Algavsko). Nebylo co řešit, braunky nás očarovaly. 
Požádali jsme ing. Petra Zajíčka z Inplemu o nákup 10 telat jaloviček na této aukci, která se koná několikrát ročně. Jelikož jsme ještě neměli opravené prostory stáje na naší farmě, byly
v zimě 2015 dočasně umístěny ve stáji na Tehově. Oslavily tam Vánoce a po 2 měsících už byly převezeny domů do krásně vybílené gotické stáje s pastvinou v Podolí. Jalovičky se čile měly k světu, čile se pásly a čile rostly.
Jak jsme se postupně prokousávali odstraňováním demolic a sutin, a navíc jsme se potřebovali přestěhovat sami, zjistili jsme, že na to naše čtyři ruce nestačí. Poprosili jsme našeho dlouholetého kamaráda ing. Jana Kocmánka, ředitele Školního statku ze Střední zemědělské školy z Poděbrad o pomoc. V srpnu 2016 nás za celý víkend studenti přestěhovali a ještě odvedli obrovský kus práce na farmě. Po delším přemýšlení jsme jim odměnou nabídli jednu z brownových jaloviček. Jejich radost neznala mezí a ihned dostala jméno Poděbrady Swisska. A tak jalovička DE949618403 (otec Hegal) putovala do lázeňského města.
Těžko si kdo dokáže představit naše nadšení a dojetí, když právě tato jalovička se 11.5.2017 stala národní vítězkou ve své kategorii na II. Národním šampionátu Brown Swiss v Brně, vyhodnocená mezinárodním švýcarským rozhodčím. Celý článek o této akci: 
http://www.brownswiss.cz/clanky/reportaze/hneda-krasa-v-brne-aneb-ii.-narodni-sampionat-brownswiss-v-cr.html

Ostatní hnědé holky putovaly do stáje Střední školy zemědělské a veterinární v Lanškrouně, protože s jejich přibývajícím věkem a hmotností nebylo možné je ošetřovat na naší farmě bez jakékoli mechanizace, jen ruční práce.

Nebyli bychom to my, aby jsme byli spokojeni. Toužili jsme po něčem vyjímečném a poprosili jsme opět ing. Petra Zajíčka, kdyby na svých cestách o něco podobného zavadil, ať dá vědět. Jednoho dne Petr zavolal: “Jsme v Německu u věhlasného chovatele brownek, pana Michaela Eberleho v Ruderatshofenu a má na prodej prvotelku, dceru německé šampionky a sestru několika genomických býků na inseminačních stanicích. Na rozhodnutí máte dvě hodiny, jestli ji chcete koupit. Do Německa ji neprodá”! Nebylo co řešit. MIRIN STELLA DE000948335348 je ustájená v Lanškrouně, její otec je Jaguar a matka Selina (Egiz x Hussli) získala titul kráva s nejlepším vemenem na národní výstavě 2012 a titul bundesšampionky v roce 2014. Od Stelly máme již několik potomků z ET, řada embryí byla prodána. Daří se i jalovičky - Selka (Stella x Vacuum), narozena 5. 5. 2017 a Slaměnka (Stella x Cadence), narozena 8. 8. 2018, obě vypadají velmi nadějně. Býček v majetku Inplemu je v této době ustájen na ISB v Grygově.   

Hubert
Hubert
Eberle Egiz Selina, matka Stelly
Eberle Egiz Selina, matka Stelly
Barunka předváděná na dni školy v Lanškrouně
Barunka předváděná na dni školy v Lanškrouně